RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN 02
Nama
Sekolah
|
:
|
SMA ISLAM AL - KAMAL
|
Mata
Pelajaran
|
:
|
Bahasa Jawa
|
Kelas/
Semester
|
:
|
X/ 1
|
Pertemuan
ke-
|
:
|
2
|
Alokasi
Waktu
|
:
|
2 X 45 menit
|
Standar
Kompetensi
|
:
|
Berbicara
Mampu mengungkapkan pikiran, pendapat, gagasan, dan
perasaan secara lisan sastra maupun nonsastra dengan menggunakan berbagai
ragam dan unggah-ungguh bahasa Jawa.
|
Kompetensi
Dasar
|
:
|
Berdialog menggunakan
parikan/ wangsalan
|
Indikator
|
:
|
§ Mengidentifikasi pengertian parikan dan wangsalan
yang digunakan dalam pembicaraan sehari-hari
§ Menyebutkan contoh wangsalaan dan parikan
§ Menentukan tema dialog
§ Membuat kerangka percakapan
§ Mengembangkan kerangka menjadi percakapan utuh
§ Bertanya jawab secara langsung menggunakan parikan
atau wangsalan
|
A.
Tujuan Pembelajaran
1.
Peserta
didik dapat mengidentifikasi pengertian parikan dan wangsalan yang digunakan
dalam pembicaraan sehari-hari melalui percakapan
2.
Peserta didik meyebutkan
contoh wangsalan dan parikan
3.
Peserta
didik dapat menentukan tema percakapan
4.
Peserta
didik membuat kerangka percakapan/ dialog
5.
Peserta
didik mengembangkan kerangka menjadi percakapan utuh
6.
Peserta
didik dapat bertanya
jawab secara langsung menggunakan parikan atau wangsalan
B.
Materi Ajar
Guneman utawa pacelathon marang wong
liya iku ana tata kramane utawa unggah-ungguhe basa, punapa maneh guneman
nganggo parikan utawa wangsalan. Unggah-ungguh yaiku sopan-santun, tata susila,
tata pranataning basa miturut lungguhing tata krama utawa nggunakake basa.
Babagan unggah-ungguh basa di butuhake banget ing jaman moderen iki. Emane,
basa krama kurang kaajarake marang siswa ing sekolahan. Mula iku ing kene para
siswa bakal di ajari kepriye tuladhane pacelathon arang wong kang luwih tuwa.
Unda-usuking basa kaperang dadi loro,
yaiku basa ngoko lan basa krama. Basa ngoko kagunakake kanggo sesambungan karo
wong kang wis kulina utawa satataran. Dene basa krama kagunakake kanggo
sesambungan karo wong kang durung kulina utawa wong kang tataran bebrayan luwih
tuwa.
Parikan
yaiku unen-unen kang kedadeyan saka rong ukara, kang dhapukane kanggo
purwakanthi swara utawa purwakanthi sastra. Saben saukara kadadeyan saka rong gatra, saben
sagatrane isine 4 wanda utawa 8 wanda. Ukara kapisan minangka pambuka, ukara
kapindho iku wose utawa isi bakune.
Ing
basa Indonesia parikan diarani pantun.
Tuladha:
1. Manuk
emprit, nucuk pari
dadi murid, sing taberi
2. Wajik
klethik, gula jawa
luwih becik, sing prasaja
3. Gudheg
manggar bumbune mrica ketumbar
lamun sabar, bisa lejar serta
bingar
Wangsalan yaiku unen-unen meh kaya cangkriman, dene
tebusane utawa batangane (jawaban) srana sinandi tegese ora blaka, ora
diceplosake. Ana wangsalan padinan lan tembang.
Tuladha wangsalan padinan
1. Janur gunung
esuk-sesuk dolan mrene
janur gunung : aren (kadingaren)
2. Sekar aren,
sampun dangu-dangu
(sekar/kembang aren : dangu)
3. Roning
mlinjo, sampun sayah nyuwun ngaso
roning mlinjo : so
Wangsalan kang kanggo ing tembang. Biasane kanggo
sing panembrama, arane umpak-umpak. Gerongan, umpak-umpak, wangsalan diterusake
tembang Kinanthi Sandhung utawi Kinanthi subakastawa.
Tuladha.
1. Petis manis,
sarining kaca benggala (4+8)
Aja ngucap yen durung dirasa-rasa
(kecap rasa)
2. Jenangsela
wader kalen sasonderan (4+8)
Apuranto yen wonten lepat kawula
(apu, sepat)
3. Balung geni,
kalong lit kang aneng wisma (4+8)
Dhuh pra siswa, yo sinau basa
jawa (mawa/wawa, lawa)
Tuladha
Pacelathon
Wis
sawetara wektu aku kepengen tuku buku Basa Jawa. Buku kuwi kanggo sinau supaya
aku tambah pinter. Sawijining dina, aku matur karo paklik yen aku arep nyuwun
arta.
Ardi :
“Kula nuwun.”
Paklik : “
O nggih. Mangga ... mangga, kok njanur gunung Le dolan mrene.”
Ardi :
“Sowan kula mriki badhe nyuwun tulung, menapa saged Paklik?”
Paklik : “
Ana apa Le sejatine. Sajake wigati sanget.”
Ardi :
“Menika Paklik. Kula badhe nyuwun arta kangge tumbas buku Basa Jawa
Paklik :
“Oooo dhuwit kanggo tuku buku Basa Jawa to, Sik dakjupukake.”
Ardi : “Inggih Paklik, Kula tengga.”
Paklik : “Iki Le dhuwite.”
Ardi :
“Matur nuwun, Paklik. Amargi sampun sonten kula badhe nyuwun pamit.”
Paklik : “
Ya, ngati-ati ya ning dalan
Ardi :
“ Nggih Paklik.”
C.
Metode Pembelajaran
Tanya jawab;
Inkuiri; Diskusi; dan Penugasan
D.
Kegiatan Pembelajaran
No
|
Kegiatan
|
Waktu
|
1.
2.
3.
|
Kegiatan Awal
Motivasi:
·
Guru menyanyikan tembang campursari satu bait yang
memuat parikan.
·
Peserta didik menunjukkan parikan dari campursari
yang ditembangkan oleh guru.
·
Guru memberikan informasi tentang manfaat
atau penjelasan tentang berdialog dengan menggunakan parikan
atau wangsalan
Kegiatan
Inti
2.1 Eksplorasi
·
Salah satu
kelompok ditunjuk memberikan contoh berdialog menggunakan parikan atau
wangsalan
·
Peserta
didik mengidentifikasi pengertian parikan dan wangsalan yang
digunakan dalam pembicaraan sehari-hari
·
Peserta
didik memberi contoh menyebutkan salah satu contoh wangsalan dan parikan
2.2 Elaborasi
§ Guru
menyajikan beberapa wangsalan
§ Peserta
didik menyebutkan maksud wangsalan sebagai apersepsi.
§ Guru memberikan penjelasan tentang berdialog
menggunakan parikan/ wangsalan
§ Peserta didik
dengan rasa ingin tahu mengidentifikasi pengertian parikan
dan wangsalan yang digunakan dalam pembicaraan sehari-hari
§ Peserta didik secara mandiri memberikan
contoh wangsalan dan parikan
§ Peserta
didik dibagi dalam enam kelompok untuk menyusun naskah dialog yang memuat parikan
dan wangsalan.
§ Peserta didik
secara berkelompok menentukan tema
dialog
§ Peserta didik secara
berkelompok membuat kerangka percakapan dengan kreatif.
§ Peserta didik
secara berkelompok mengembangkan kerangka
manjadi percakapaan utuh
§ Kelompok
yang ditunjuk berdialog
secara komunikatif sesuai dengan naskah yang telah disusun
sebelumnya.
§
Kelompok yang berdialog secara
maksimal dengan memuat wangsalan dan parikan serta menggunakan lafal dan
intonasi yang tepat disiapkan .
2.3
Konfirmasi
· Guru memberikan umpan balik positif atas hasil kelompok yang mampu menyusun
naskah dialog yang memuat parikan dan wangsalan.
· Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik mengembangkan
kerangka manjadi percakapaan utuh
· Guru menghargai
prestasi
peserta didik dengan memberikan penghargaan kepada siswa yang mampu dengan
berdialog menggunakan parikan dan wangsalan pilihan kata yang tepat dan
sesuai unggah-ungguh basa
· Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang belum
berpartisipasi aktif
Penutup
Guru
meminta siswa untuk mempresentasikan
hasil karyanya
atau kreatifitasnya berupa dialog yang dibuat secara individu
3.1 Penugasan
Terstruktur
· Guru
memberi tugas kepada peserta didik untuk menyusun naskah dialog yang memuat
wangsalan dan parikan
· Peserta
didik berdialog sesuai dengan naskah yang disusun.
3.2 Kegiatan
Mandiri Tak Terstruktur
·
Guru memberi
tugas peserta didik untuk
merekam dialog yang memuat parikan/ wangsalan dalam ragam bahasa krama yang telah disusun dalam
pembelajaran dan dikirim melaui intranet sekolah.
|
5
75
10
|
E.
Penilaian
Hasil Belajar
Ø Butir
Penilaian:
Ø
Wangsulana pitakon ngisor iki miturut pacelahon
ing
dhuwur!
1.
Golekana
parikan lan wangsalaan saka pacelaahon kasebut !
2.
Apa tema
pacelaahon kasebut ?
3.
Ragam basa
apa sing digunakake ing pacelathon ing dhuwur !
4.
Sapa paraga
ne ing pacelahon kasebut ?
5.
Apa isine
pacelathon kasebut ?
Ø Skor
Penilaian:
No
|
Kunci Jawaban
|
Kriteria
Ketepatan
|
||
Benar
|
Setengah
|
Salah
|
||
1
|
Parikan lan wangsalan
|
20
|
10
|
0
|
2
|
Tema
|
20
|
10
|
0
|
3
|
Ragam Basa
|
20
|
10
|
0
|
4
|
Paraga
|
20
|
10
|
0
|
5
|
Isi
|
20
|
10
|
0
|
|
Total
Nilai
|
100
|
50
|
0
|
F.
Media/ Sumber Pembelajaran
·
www.yuyunsaja.blogspot.com
·
Pinterbasajawa.co.cc
·
www.kidemang.com
·
Buku Memetri Basa Jawa Kelas X
·
Modul Kelas X (MGMP BASA JAWA SMA DAN MA KAB REMBANG)
Rembang, 19 Juli 2012
Mengetahui,
Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran
H. Muljadi,
S.Pd Diyan
Kurniawan, S.Pd
No comments:
Post a Comment